MEDYA VE İLETİŞİM SEMİNERLERİ’NDE MOBİL GAZETECİLİK KONUŞULDU

Gazeteci Yazar Yusuf Özgür Bülbül, Muş Alparslan Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin düzenlemiş olduğu online seminerde “Mobil Gazetecilik” üzerine sunum gerçekleştirdi. 

Muş Alparslan Üniversitesi İletişim Fakültesi “Medya ve İletişim Seminerleri” kapsamında online etkinlik düzenledi. İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Abdulsamet Günek’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen seminerin konuğu Gazeteci Yusuf Özgür Bülbül oldu.  Bülbül’ün “Mobil Gazetecilik” üzerine gerçekleştirmiş olduğu sunuma Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cevad Selam ve Muş Alparslan Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamella Aliyeva’nın yanı sıra çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci de katılım sağladı.

Mobil Gazetecilikle Haber Daha Hızlı ve Ekonomik

Mobil gazetecilik konusunda sunumunu gerçekleştiren Bülbül, Türkiye’de bu alandaki ilk çalışmaların gazeteci Can Ertuna tarafından yapıldığını belirtti ve açıklamalarının devamında mobil gazeteciliği, “haber toplama, düzenlemek ve dağıtmak için ağ bağlantılı taşınabilir elektronik cihazlarının kullanıldığı yeni bir biçim” olarak tanımladı.

İletişim teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte değişen gazetecilik pratiklerinin geldiği noktayı görme noktasında mobil gazeteciliğin önemli olduğunu saptayan Bülbül, yaptığı tanımlamaların ardından Türkiye ve dünyadan çeşitli örneklere yer verdi. Ekonomik olması ve zaman tasarrufu sağlaması başta olmak üzere sayısız avantaj sergileyen mobil gazeteciliğin getirdiği yararlar da yine Bülbül tarafından sıralandı. Profesyonel kamera ve fotoğraf makinelerinden elde edilecek görüntülerin mobil araçlar yoluyla da yakalanabileceğinin altını çizen konuşmacı, haber görüntülerinin kalitesini artırmak için tripod, lens ve ışık örnekleri de sundu. Freelance gazeteci Yusuf Özgür Bülbül, gazeteci adaylarına verdiği tavsiyelerle de öğrencilerin eğitimine katkı sağladı.

 

http://m.alparslan.edu.tr/icerik.php?id=7080