ÖĞRETİM ÜYEMİZ TRT ERZURUM RADYOSU’NA KONUK OLDU

İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Abdulsamet Günek TRT Erzurum Radyosu’nda Doğu’nun Sesi adlı programa katıldı. 

Programa telefon bağlantısı ile katılan Dr. Öğr. Üyesi Abdulsamet Günek, gazeteciliğin tanımından tarihine kadar pek çok konuya değinmekle birlikte, gazetecilik pratiklerinin geçirdiği dönüşümlerden de söz etti. Radyo, TV, sinema, gazete ve dergi gibi klasik kitle iletişim araçlarının yanında internet ve sosyal medya gibi görece yeni kavramların çizdiği çerçeveyi aktaran Günek, mobil gazeteciliğin bu sürecin başat aktörlerinden bir tanesi olduğunu ifade etti.

Mobil gazetecilik zirve yaptı

Mobil gazeteciliğe dair getirdiği “gündelik hayatın her alanına yayılan gazetecilik faaliyetlerinin mobil araçlar vasıtasıyla yürütülmesi” şeklindeki tanımlama ile açıklayıcı bir giriş yapan Günek, pandemi süreci ile birlikte mobil gazeteciliğin öneminin de anlaşıldığını söyledi. Canlı yayınların ve online bağlantıların örneklerinin çoğaldığı pandemi döneminde bu yeni gazetecilik türünün hem habere ulaşım hızı hem de yayılım hızı noktasında zirveye ulaştığını bildirdi. Yapımcılığını Dr. Faruk Urak’ın, sunuculuğunu ise Yıldıray Yıldız’ın yaptığı programda Günek, mobil gazeteciliğin olumlu yönleri kadar olumsuz yönleri olduğuna da işaret ederek gerekli uyarılarda bulundu.