MEDYA VE İLETİŞİM SEMİNERLERİNDE TELEVİZYON HABERCİLİĞİ KONUŞULDU

Üniversitemiz İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen Medya ve İletişim Seminerleri’nin ikincisi, TRT Haber Kanal Koordinatörü Yahya Bostan’ın katılımı ile gerçekleştirildi. Televizyon haberciliğini konu alan seminerde kamu yayıncılığı ve gazetecilerin sorumlulukları gibi meseleler de ele alındı. 

Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, yaptığı açılış konuşmasında üniversitemizin dijital dönüşüme ayak uydurduğunu aktararak iletişim fakültesinin ilk öğrencilerinin sektördeki uzmanlarla buluşturulmasının önemli ve değerli olduğuna değindi. İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Abdulsamet Günek’in moderatörlüğünde yapılan seminerde Yahya Bostan, habercilik pratiklerinin geçirdiği dönüşümden TRT’deki haber üretim süreçlerine, etik yükümlülüklerden gazetecilik kimliğinin niteliklerine kadar geniş bir çerçeve çizdi. Üniversite eğitimlerinin henüz başında olan genç gazeteci adayları için çeşitli tavsiyelerde bulunan Bostan, gazetecilerin dijital dönüşüme ayak uydurmaları gerektiğini vurguladı.

Hız, güven ve doğruluk vurgusu 

Gazetecilikte hız, güven ve doğruluğun önemli olduğunu belirten Yahya Bostan, ancak bu üç niteliğin bir arada bulunması halinde gerçek bir gazetecilikten söz edilebileceğini söyledi. Pek çok sektörün ve yapının dijitalleştiği dönemde haberciliğin de bu değişimden etkilendiğini sözlerine ekleyen Bostan, hızın önemini de bu perspektifte ele aldı. Habercilikteki doğruluk ilkesi ile birlikte düşünülebilecek güvenin gazeteciye güven duyulmasını sağladığı, bu güvenin de kamu yararı getireceği de üzerinde durulan bir diğer ifade oldu.

Kamu gazeteciliği sorumluluğu

TRT bünyesindeki tüm birimlerde birinci ilkenin kamu yararı olduğunu söyleyen Bostan’ın değindiği konulardan biri de kamu yayıncılığı ile reyting arasındaki ilişki oldu. Kamu yararı gözetilerek yapılan haberciliğin reyting getirmeyeceği yönündeki algıların yıkıldığını aktaran Bostan, kamuyu ilgilendiren meselelerdeki sağduyulu haberciliğin ilgi ve alakayı da beraberinde getirdiğini ve TRT Haber’in en çok tercih edilen haber kanalı olduğunu söyledi. Bostan’ın katılımıyla gerçekleşen etkinliğe katılım yoğun oldu. Gazetecilik bölümü öğrencilerinin yanı sıra farklı fakültelerden öğrenciler ve öğretim üyeleri de etkinliğe ilgi gösterdi. Seminer, soru-cevap etkinliği ile son buldu.