İLETİŞİM FAKÜLTESİNDEN NEVRUZ SEMİNERİ

İletişim Fakültesinden Nevruz Semineri

Üniversitemiz İletişim Fakültesi, Nevruz dolayısıyla çevrimiçi bir seminer düzenledi. Seminerde İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamella Aliyeva konuştu. Nevruz’u doğa ile insan etkileşimi üzerinden anlatan Aliyeva, baharın gelişini hem kültürel hem de edebi açılardan ele alarak keyifli bir konuşma yaptı.

21 Mart’ı 22 Mart’a bağlayan gecenin öneminden söz eden Aliyeva, Nevruz ile birlikte doğanın ve toprağın değerlerinden de bahsetti. Bayramın oldukça geniş bir coğrafyada kutlandığının altını çizen Aliyeva, dinleyenleri animist inançlardan günümüze kadar ulaşan bir yolculuğa çıkardı. “Tıpkı dallarda tomurcukların açması gibi insanda da pozitif duygular yeşerten Nevruz Bayramı, bolluğa saygı bayramıdır” diyerek konuşmasını sürdüren Aliyeva, baharın gelişinin ekonomik anlamdaki etkilerinden de söz etti. Tarımın ve hayvancılığın yeniden uyanışının Nevruz ile başladığını belirten Aliyeva, Biruni ve Ömer Hayyam’dan yaptığı alıntılarla da konuşmasını zenginleştirdi.

“Nevruz kültürleri birleştiriyor”

Azerbaycan’dan Türkiye’ye ve İran’a kadar uzanan geniş bir coğrafyada Nevruz’un törenlerle karşılandığını, çeşitli ülke ve kültürlerdeki törenlerin farklılık göstermesine rağmen hissedilen duyguların benzer olduğunu, doğaya olan saygı ve minnet ile toprağa olan sevginin açığa çıktığını ifade eden Aliyeva, konuşmasını toprak ile alın teri arasındaki ilişkiyi anlatarak tamamladı. İletişim Fakültesi öğretim elemanlarının yanı sıra öğrencilerin de ilgi gösterdiği etkinlik, soru-cevap faslı ile son buldu.


2021-03-23